لایم استون|انواع سنگ ساختمانی سنگ لایم استون

مکان شما:

سنگ ساختمانی لایم استون از رسوبات مواد معدنی به نام کلسیت تشکیل می شود. کلسیت هم ماده معدنی ای می باشد از جنس آهک. به همین دلیل سنگ لایم استون جز هر دو دسته سنگهای رسوبی و آهکی قرار می گیرد.

همچنین به عنوان جوان ترین سنگهای رسوبی هم شناخته می شود.

هر آنچه که درباره قیمت سنگ لایم استون باید بدانید

قیمت سنگ های لایم استون به عوامل زیر بستگی دارد :

1 – کیفیت و آنالیز سنگ

مهمترین پارامتر کیفیت سنگ ، آنالیز فیزیکی و شیمیایی آن سنگ میباشد . و هر چه قدر آنالیز سنگ لایم استون به حد مطلوب نزدیکتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و به مراتب قیمت بالاتری خواهد داشت

2 – درجه کیفی سنگ لایم استون

درجه کیفی سنگ لایم استون در تعیین قیمت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . و گاها درجه سوپر سنگ های مشابه قیمتی کمتر از درجه 2 همان سنگ را دارد .

3 – رنگ و طرح متفاوت

سنگ های لایم استون تنوع رنگی زیادی ندارند و اکثر سنگ های لایم استون کرم و سفید هستند و هر چقدرسنگ روشنتر و سفید تر و نا خالصی کمتری داشته یاشد از محبوبیت و قیمت بالاتری برخوردار است .

4 – میزان تخلخل سنگ

سنگ های لایم استونکم و بیش تخلخل دارند و هر چقدر تخلخل لایم استون کمتر باشد از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است .

5- قطر و ابعاد سنگ

سنگ های لایم استون بیشتر در نمای داخلی ساختمان استفاده میشوند و در سنگ نما به جهت جلوگیری از سقوط سنگ، میبایست توسط اسکوپ مهار گردد و ضخامت سنگ لایم استون برای اسکوپ نمودن سنگ اهمیت بسیار زیادی دارد و هر چقدر ضخامت سنگ بیشتر باشد قیمت بالاتری دارد . سنگ های لایم استون در ایران عمدتأ بصورت 40 طولی فرآوری میگردد و قیمت ابعاد خارج از عرف 40 طولی بسته به میزان سفارش و ابعاد مورد نیاز بصورت توافقی تعیین میگردد .

7 – نوع فرآوری سنگ

نوع فرآوری سنگ نقش تعیین کننده ای در قیمت سنگ لایم استون دارد . دقت در برش و گونیا بودن سنگ ، میزان ساب و پولیش سنگ و نوع بسته بندی و حمل ونقل سنگ در قیمت سنگ های لایم استون تاثیر خواهد داشت .
لایم استون|انواع سنگ ساختمانی سنگ لایم استون

لایم استون مرودشت

به آن ترامیت مرودشت نیز گفته میشود. خصوصیات آن عبارت است از: تراکم بالا، رنگ سفید و کاربرد در نمای بیرون و داخل ساختمان. معدن این سنگ در مرودشت شیراز قرار دارد.

لایم استون اسلام آباد

خصوصیات آن عبارت است از: زمینه رنگ مایل به کرم روشن، درصد جذب آب بالا، تراکم کم و قابلیت استفاده در نمای داخل ساختمان. معدن این ترامیت در کرمانشاه قرار دارد. لایم استون کوه سفید قم: معدن این ترامیت همانطور که از برندش مشخص است در قم قرار دارد.

لایم استون گوهره

معدن این ترامیت در لرستان واقع شده است.

کاربرد سنگ لایم استون

سنگ لایم استون را به دلیل جذب آب بالا و مقاومت فرسایشی کم، نمی توان در هر مکانی به کار برد. این سنگ را باید در قسمت هایی از ساختمان استفاده کرد که آبریز کمتری دارد، تردد کمتری انجام می شود و در برابر ضربه هم قرار نمی گیرد. مانند استفاده در دیوار های داخلی ساختمان و یا دیوار های راه پله. البته با پیشرفت علم، سنگ لایم استون را در کارخانه با ماده ای پوشش می دهند، که این ماده مقاومت سنگ را افزایش می دهد. به حدی که می توان این سنگ را در نمای خارجی استفاده کرد. مهمترین معادن سنگ لایم استون هم در شهرهای اسلام آباد کرمانشاه و سمیرم اصفهان قرار دارد.

ویژگی های سنگ لایم استون

استخراج زودتر سنگ لایم استون باعث می شود، این سنگ از مقاومت فرسایشی کمتری برخوردار شود. این بدین معناست که در برابر ضربه، سایش، برخورد با لوازم تیز، … به راحتی خرد شود. علاوه بر این چون درصد بیشتری از ساختار سنگ لایم استون از مواد آهکی می باشد، جذب آب بسیار بالایی دارد. اما رنگ زمینه یکنواخت، روشن و بسیار زیبایی دارد. از ویژگی های خوب دیگر این سنگ می توان به قیمت کمتر آن در مقایسه با دیگر سنگهای ساختمانی اشاره کرد.
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
5/5