مکان شما:

مرمریت | قیمت سنگ مرمریت

ثمین تجارت
https://assets8.lottiefiles.com/packages/lf20_fknfveir.json
ثمین تجارت - موبایل
https://assets8.lottiefiles.com/packages/lf20_fknfveir.json

سنگ مرمریت چیست ?

یکی از پر استفاده ترین سنگ ها مرمریت ها هستند این نوع سنگ ها که از نوع آهکی دگرگون هستند بر پایه کربنات کلسیم بوده و از کلسیت(کربنات کلسیم) و دولومیت (کربنات منیزیم) تشکیل شده اند . این ترکیبات در محیط رسوبی دریایی یا نیمه دریایی تشکیل شده و پس از تکمیل شدن فرایند سنگ شدگی در آنها تراکم و مقاومت کافی را کسب میکنند . مرمریت علاوه بر کربنات های کلسیم و منیزیم میتواند دارای کانی های دیگری باشد که باعث پیدایش رنگ ها میشوند اگر مرمریت ازکربنات کلسیم خالص باشد رنگ آن بین سفید وکرم خواهد بود و اگر دارای کانی های مثل هماتیت و … رنگ آن بین نارنجی تا سرخ و اگر دارای مواد آلی باشد رنگ آن بین خاکستری تیره تا مشکی خواهد بود .این نوع سنگ ها به دلیل ساب پذیری بالا و طیف رنگی بسیار زیاد و سطح تقریبا یکدست و یکنواخت تر نسبت به تراورتن در بازار سنگ و بین خریداران دارای محبوبیت بالایی می باشند و میتواند برای بیشتر سلایق مورد استفاده قرار گیرد به دلیل وجود معادن مرمریت فراوان در ایران(حدود نیمی از معادن را ایران به خود اختصاص داده است )میتوان این سنگ را با قیمت مناسب و تنوع فروان تهیه کرد. با این که اولین صادر کننده مرمر و مرمیت در جهان ایتالیا است اما امروزه کشور ایران نیز معادن سنگ مرمریت زیادی در اقصی نقاطش دارد.

انواع سنگ مرمریت

مرمریت لاشتر st7028

نام سنگ : مرمیت لاشتر 

کد سنگ : ST7028

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : دیوار سالن ها، لابی، اتاق، آشپزخانه، تی وی روم، ستون، صراحی، مجسمه، آب نما و شومینه ،کفپوش واحدهای مسکونی و تجاری لوکس ، نمای داخلی، دستگاه پله

نام سنگ : مرمیت نجف آباد 

کد سنگ : ST7034

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : سرویس بهداشتی، حمام، استخر، کف لابی، دیواره های داخلی هتل ها و ساختمان های لوکس، سنگفرش داخلی و به طور کلی در نمای داخلی، حاشیه آسانسور، قسمت های شمشیری پله ها، میز با صفحه سنگی
این سنگ جذب آب پایینی دارد از این رو مناسب مکان های مرطوب می باشد.

نجف آباد
مرمریت پارادایس

نام سنگ : مرمیت پارادایس 

کد سنگ : ST7040

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : سنگ کف در واحدهای تجاری و مسکونی ، نمای داخلی ساختمان، سنگ کف پله‌ها ، و پارکینگ‌ها دیواره داخلی لابی و فضاهای ، داخلی ساختمان کف سالن‌های پذیرایی و آشپزخانه

نام سنگ : مرمیت دهبید 

کد سنگ : ST7049

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : کفپوش منازل مسکونی، هتل ها، لابی ها، ادارات و شرکت ها، مجمتع ها و واحدهای تجاری، فضای راهروها و …

مرمریت دهبید
مرمریت مهکام

نام سنگ : مرمیت مهکام 

کد سنگ : ST7117

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : سنگ کف واحد های تجاری، مسکونی، هتل و …، سنگ دیوار راهرو و راه پله، سنگ دیوار لابی و هتل، نمای داخلی، سنگ پله، سنگ پارکینگ، سنگ قاب و کف آسانسور

نام سنگ : گلدن بلک 

کد سنگ : ST7037

 ابعاد : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : نمای داخلی و خارجی، شومینه وآبنما، به عنوان حاشیه کف در واحد های تجاری ، مسکونی لوکس، حاشیه و قرنیز ها، دیوار های داخلی و لابی و کف پوش هتل ها، فضای دور آسانسورها، دیواره پله ها و فضای زیر پله، سرویس های بهداشتی لوکس، محصولات دکوراتیو سنگی

مرمریت گلدن بلک
مرمریت پرشین سیلک

نام سنگ : مرمیت پرشین سیلک

کد سنگ : ST7041

انواع : اسلب، کوپ، تایل، آنتیک

کاربردی : کابینت و فضای داخلی آشپزخانه، حاشیه های آسانسور، کانتر و پیشخوان مراکز عمومی، لابی و سالن ورودی ساختمان ها، سرویس های بهداشتی لوکس، سنگفرش سالن های پذیرایی

انواع فرآوری های سنگ مرمریت

انواع فراوری هایی مثل سابیده و هوند و چرمی و بوش همر وتامبل و سندبلاست و …روی سنگ های مرمریت انجام میشود که البته برای بعضی سنگ های مرمریت استثنا هایی وجود دارد.
فرایند سابیده به شرح زیر می باشد:
در این میان ساب خورده یکی از محبوب ترین گزینه هایی است که بر روی تمامی مرمریت ها قابل اجرا می باشد و موجب نمایش بهتر سنگ میشود هرچه میزان ساب پذیری سنگ بیشتر باشد و از لقمه های بهتری برای ساب استفاده شود سطح سنگ براق تر میشود . 

  • فرایند هوند: فرایند هوند درجات پایین تر از ساب می باشد و با تعداد لقمه کمتر سنگ ساب زده می شود تا سطح سنگ حالت مات پیدا کند .
  • فرایند چرمی: در فرایند چرمی سنگ حالت نرم و چرم مانند میگیرد اما روی سطح سنگ پستی بلندی ها قابل لمس میباشد اما در 2 حالت قبل قابل لمس نیست .
  • فرایند بوش همر : در فرایند بوش همر سطح سنگ با لقمه مخصوصی که روی آن الماسه های تیزی قرار دارد سابیده میشود و سنگ سطح سنگ سنگ پر از دانه های فرو رفته میشود .
  • فرایند تامبل: در فرایند تامبل سنگ را درون دیگ های تامبل می گذارند تا لبه های سنگ بعد از برش که لبه تیزی دارد به صورت گرد در اید .
  • فرایند سند بلاست: در فرایند سند بلاست سطح سنگ مثل دانه های شن میشود و سطح سنگ را به حالتی خاص و زیبا در می اورد که برای کف میتواند انتخاب مناسبی باشد .

مزایا

سنگ مرمریت
1.سطح تقریبا یکدست و یکنواخت تر نسبت به تراورتن

2. زیبایی و تنوع رنگ و طرح

موارد استفاده

از سنگ مرمریت
1.نمای داخل ساختمان
2. دیوار ها
3. پله ها
4. نمای ساختمان ( در صورت عدم وجود ساب و داشتن ضخامت بالای 3 سانتی متر )
5. مجسمه

معایب

سنگ مرمریت
1.مرمریت های با سطح براق و ساب خورده، با قرار گرفتن در معرض رطوبت به صورت مداوم، خوردگی و فرسایش در سطح ایجاد میشود.
2. نا مقاوم در برابر شرایط اسیدی

همان­طور­که می‌­دانید سنگ مرمریت یکی از پرفروش­ترین انواع سنگ ساختمانی می­‌باشد.

این سنگ در بازار با انواع مختلفی شناخته می­شود.

از جمله سنگ‌­های مرمریت می‌توان به سنگ مرمریت دهبید، خوی، آباده، آتی براون، اداوی، ارسنجان، ارک بسطام، اوشن بلک، دیپلمات، رزپرشیا، افریکن بلک، اقبال یزد، امپرادور دارک، امپرادور لایت، پرشین سیلک، پرطاووسی، جوشقان شهیادی، چهرک، چیتا، بجستان، خاتم کرمان، رویال براون ترکیه، سبز سیاتل، سفید سبزوار، مرمریت کاشمر، مرمریت شهرکرد، صلصالی، کاملیا، مرمریت کرم کرمان، کویر کاشان، کوثر، بلک کاشان، گندمک، گوهره خرم آباد، لاشتر، لته ترکیه، لیمویی اسپایدر، مهکام، مشکی نجف آباد، مینیاتور مشهد، میامی، مینیاتور یزد، نفیس یزد، مرمریت نی ریز، نمین، هرسین، یاقوت سیرجان و همای ابریشم نام برد.

سنگ‌های تزئینی و ظریف‌تر باید با دقت بیشتری مورد استفاده قرار بگیرند.

سنگ مرمریت یکی از این نوع سنگ‌هاست که نسبت به گونه‌های دیگر سنگ سختی کمتری دارد و قطعا نمی‌شود میزان سختی‌‌ آن را با سنگ سختی مثل گرانیت مقایسه کرد. از طرفی می‌توان این میزان سختی را فاکتوری مثبت در بحث جلا و صیقل به حساب آورد.

ولی از طرف دیگر، عیب این موضوع آن است که نمی‌توان از سنگ مرمریت در قسمت‌های خاصی استفاده کرد.

مثلا استفاده از مرمریت به عنوان کفپوش در محل‌های پر رفت و آمد و بسیار شلوغ فکر عاقلانه‌ای نیست. چرا که در دراز مدت باعث گود افتادگی و دفورمه شدن آن می‌شود و شکوه و زیبایی اش را از بین می‌برد.

امروزه یکی از کشورهای بزرگ در حوزه تولید سنگ مرمریت، ایتالیا می­‌باشد.

در ایران نیز به دلیل وجود معادن غنی از این سنگ و کیفیت بالای سنگ‌­های مرمریت، تولید این سنگ زیبای ساختمانی افزایش یافته است.

طبق آمارهای بین المللی، ایران از نظر تنوع و غنای ذخایر سنگ ساختمانی جزو 10 کشور عمده دارای ذخایر سرشار سنگ می‌­باشد که از این بین، سنگ مرمریت با سهم 53 درصدی بالاترین میزان تولید در این بخش را به خود اختصاص داده است.

پس از آن گرانیت با 35 درصد، تراورتن با 10.5 درصد و مرمر با کمتر از یک درصد تولید و به بازار عرضه می­‌شوند.
از استان­‌های پیشتاز در حوزه فرآوری و تولید این سنگ ساختمانی می­توان به اصفهان، نی­ریز فارس، مرکزی و کردستان، ازنا، الیگودرز و جنوب کرمان اشاره کرد.

سنگ های مرمریت اصولا دارای خلل و فرج کمتری نسبت به سنگ های تراورتن هستند واین خلل به راحتی قابل رویت نیستند. در سنگ های مرمریت خطوط آهکی مانند ترک های مویی وجود دارد که بعد از فراوری قابل لمس نیست هرچه این خطوط کمتر باشند سنگ از مقاومت بالاتری برخوردار است . وزن مخصوص سنگ مرمریت 2.563کیلوگرم بر متر مکعب میباشد مقاومت این سنگ از گرانیت کمتر واز تراورتن بیشتر است سنگ مرمریت بیشتر در فضاهای داخلی و به دور از نور مستقیم خوشید و باران و… استفاده میشود زیرا در برابر نور خرشید و تغییرات آب و هوایی میتواند مقاومت و ظاهر خود را از دست داده و باعث شکستگی و ترک روی سطح بیرونی و تغییر رنگ یا رنگ پریدگی و خالی شدن خطوط اهکی شود همچنین این سنگ در مقابل اسید آسیب پذیر می باشد و برای نگهداری و شست و شو باید پارامتر هایی را رعایت کرد .
به همین دلیل برای کف واحد ها راهروها و پله و لابی و دیوار های فضای داخلی پیشنهاد میشود .
سنگ مرمریت هم به صورت پلاک و هم به صورت اسلب تولید میشود در بعضی موارد اسلب مرمریت به دلیل داشتن طرح و رگه و موج به صورت بوک مچ و فور مچ فراوری میشود و طرح های خیره کننده ای را به وجود می آورند .

سنگ مرمریت از نوع سنگهای دگرگون شده برپایه کربنات کلسیم بوده که از کلسیت، دولومیت و کریستالها که به مرور زمان و تحت فشار و حرارت بالا بافت و ساختار آن مجددا متبلور شده و به یک کلسیت بزرگ و رگه دار تبدیل میشود.
کانی های تشکیل دهنده اکثر مرمریت ها کلسیت بوده و کانی های دیگری مانند کوارتز ، هماتیت ، لیمونیت و … است.همچنین مرمریت ها دارای رگه های زنجیره ای استیلولیت می باشد که مثل نوار قلب در بافت سنگ دیده می شود.ظاهر منحصر به فرد آن که شامل موجهایی با طرحهای مختلف و بعضا به رنگهای متنوع و زیبا میباشد آنرا برای بسیاری از استفاده ها به گزینه ای مناسب تبدیل کرده و با توجه به طیف گسترده آن سلیقه های مختلفی را برآورده می نماید.سنگ مرمریت مقاومت سایشی و مقاومت فشاری بالایی برخوردار هستند. مقاومت فشاری و سایشی زیاد باعث صیقل پذیری و درخشندگی سنگ خواهد شد.
سنگ مرمریت در برابر سرما و گرما و اشعه نور آفتاب مقاوم نیست و به همین دلیل استفاده از سنگ مرمریت در فضای بیرون ساختمان مناسب نمی باشد.از ویژگی سنگ های مرمریت میتوان به مقاومت سایشی بالا، مقاومت خمشی بالا، ساب پذیری عالی، تنوع زیاد، چسبندگی خوب با ملات و تخلخل کم اشاره کرد.

سنگ مرمریت حاصل تغییرات سنگ‌های آهکی است. میزان این دگرگونی و رشد کریستال‌ها باعث ایجاد سنگ‌های تزئینی مختلف می‌شود که اسامی متنوعی دارند و از نظر بافت با هم فرق می‌کنند.

سنگ مرمریت با بلور درشت و در رنگ‌های سفید یا خاکستری را در اصطلاح کریستال می‌گویند و به مرمریت بلور سفید نام سنگ چینی داده‌اند.

سنگ مرمر از نظر مراحل به وجود آمدن با مرمریت یکسان است با این تفاوت که زمان بیشتری درگیر دگرگونی بوده.

بافت مرمر بافتی در هم قفل شده است. مرمر رنگ‌های متنوع‌تری دارد که از آن میان می‌توان به سفید، خاکستری، سیاه، سبز، زرد، ارغوانی و قرمز اشاره کرد.

خالص ترین نوع مرمر، مثل مرمریت سفید رنگ است.

سنگ مرمریت را می‌توان به صورت مصنوعی هم تولید کرد. تفاوت این سنگ مصنوعی در میزان استحکام و وزن آن است. از نظر وزنی سنگ مصنوعی مرمریت تقریبا نصف سنگ طبیعی است و امکان جا به جایی و نصب آسان‌تری دارد.

استحکام سنگ مصنوعی با روش‌های آزمایشگاهی و از طریق فرمولاسیون مخصوص بهبود داده شده است. میزان جذب آب سنگ مصنوعی هم بسیار کمتر از سنگ طبیعی است.

در سنگ مصنوعی امکان تولید طرح‌ها و رنگ‌های سفارشی‌سازی‌شده‌ای وجود دارد که سنگ‌های طبیعی آن‌ها را ندارند اما از لحاظ کاربرد بسیار محدود است.

همانطور که از نام سنگ مرمریت می‌توان حدس زد، این سنگ هم خانوادۀ نزدیک سنگ معروف مرمر است که در انگلیسی با نام ماربل شناخته می‌شود. با اینحال اینطور که به نظر می‌رسد دسته بندی سنگ با نام مرمریت کاربرد جهانی ندارد.در واقع مرمریت نامی است که تنها در بازار سنگ داخلی ایران به نوعی از سنگ‌‌ها اطلاق شده که در عرصۀ بین‌المللی همان زیر شاخۀ ماربل شناخته می‌شوند.
ماربل بین‌المللی به نوعی از سنگ گفته می‌شود که ترکیبی از سنگ‌های دگرگونی و آهکی باشد. وزن این نوع سنگ سنگین‌تر از سنگ آهک معمولی است و از بلور‌های کلسیت متشکل شده. انواع مختلف ماربل مثل ماربل دولومیت دارای بافت یکپارچۀ پیوندی یا موزاییکی هستند.

1. تعداد رگه­‌های سنگ: همان طور که قبلا اشاره گردید، هرچه تعداد رگه­‌های سنگ مرمریت کمتر باشد، مقاومت سنگ بیشتر بوده و در نتیجه قیمت سنگ مرمریت بالاتر می­‌رود.

2. ضخامت و ابعاد سنگ: ضخامت و ابعاد سنگ نقش مهمی در تعیین قیمت سنگ خواهند داشت. در واقع ابعاد سنگ مرمریت نشان از توپری و استحکام بافت آن می­‌باشد. بنابراین هرچه ابعاد سنگ مرمریت بزرگتر باشد، قیمت سنگ نیز بالاتر است.

3. کیفیت فرآوری: کیفیت فرآوری سنگ مرمریت به میزان ساب، دقت در برش، نوع بسته بندی و حمل و نقل و نوع رزین مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی هرچه قدر آنالیز فیزیکی و شیمیایی سنگ مرمریت به حد مطلوب نزدیک تر باشد، آن سنگ از کیفیت بالاتری برخوردار است و به مراتب قیمت بالاتری خواهد داشت.

4. درجه و سورت سنگ: سورت­‌بندی سنگ با استفاده از دستگاه­‌های پیشرفته سورتینگ انجام می­شود. هرچه قدر سورت دقیق و یک­دست تر باشد، قیمت بیشتری دارد.

5. رنگ و طرح سنگ: رنگ­های روشن­‌تر مرمریت به دلیل استقبال بیشتر طراحان و معماران از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

6. معدن سنگ: سنگ­های استخراج شده از معادن مختلف دارای کیفیت متفاوتی می‌­باشند. معدن بیات به عنوان بزرگ­ترین معدن خاکستری ایران دارنده مرغوب­ترین و باکیفیت­ترین سنگ مرمریت خاکستری ایران می‌­باشد.

 

7. علاوه بر عوامل ذکر شده نوع کیفیت ساب، جنس لقمه‌­ها و تعداد دفعات ساب نیز موجب افزایش شفافیت و درخشندگی هرچه بیشتر سنگ مرمریت می­‌گردد و در نتیجه قیمت سنگ مرمریت را افزایش می­دهد.

SAMIN TEJARAT

لینک های مهم

سنگ لاشتر

سنگ مهکام

سنگ نجف آباد 

سنگ چینی ازنا

سنگ چینی الیگودرز

سنگ پرشین سیلک 

سنگ دره بخاری 

سنگ مرمر دودی

سنگ سیلور تکاب

سنگ گلدن بلک 

سنگ آتشکوه 

سنگ تراورتن عباس آباد 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on tumblr

تمامی حقوق نزد سایت شرکت ثمین تجارت محفوظ می باشد.