تراورتن آتشکوه | قیمت تراورتن آتشکوه

 سنگ خیره کننده تراورتن آتشکوه یکی از با کیفیت ترین و بی نظیرترین سنگ های تراورتن ایران و جهان است و شهرت جهانی دارد. آتشکوه نام رشته کوهی می باشد که جز رشته کوه البرز مرکزی می باشد.

این رشته کوه در پنج کیلومتری شهر نیم ور است که این شهر در بخش مرکزی شهرستان محلات استان مرکزی (اراک) ایران قرار دارد.

این رشته کوه دارای معادن سنگ تزئینی می باشد که به نوع خود بی نظیر می باشند و جزو سنگهای صادراتی ایران هستند.

این معدن با استخراج سالیانه بیش از 500 هزار تن یکی از معادن سنگ تراورتن فعال ایران میباشد. این سنگ دارای زمینه روشن مایل به سفید است که سورت های مختلفی دارد این سنگ دارای درجات مختلفی از قبیل آتشکوه سوپر، سنگ تراورتن آتشکوه ممتاز و آتشکوه درجه یک می باشد که هر کدام از این درجات دارای درجه بندی نیز می باشند. درجات ضعیف این سنگ دارای زمینه تیره تر و مایل به کرم و بژ است و رگه های قهوه ای و صورتی در آن دیده میشود.

سنگ تراورتن آتشکوه بدلیل ویژگی های فیزیکی خوب و رنگ روشن و ساب پذیری خوب یکی از بهترین تراورتن های حال حاضر در دنیا میباشد و اکثر طراحان و سازندگان از این سنگ در نمای ساختمان خود استفاده مینمایند.

سنگ تراورتن آتشکوه اغلب بصورت 40 طولی و یا اسلب و به دو روش بی موج و موج دار فرآوری میگردد. در فرآیند تولید و فرآوری این سنگ به جهت بالا بردن

سنگ تراورتن آتشکوه دارای چندین سورت میباشد که هر واحد سنگبری کد گذاری مخصوص خود را دارد . درجات سوپر و ممتاز سنگ تراورتن آتشکوه بسیار روشن است و خلل و فرجی کمی دارد .

سنگ تراورتن آتشکوه از تراکم بالایی برخوردار است و ساب پذیری عالی دارد . سنگ تراورتن آتشکوه را به دو صورت بی موج و موج دار برش میدهند .

چنانچه سنگ از موج های منظم برخوردار باشد به صورت موج دار برش داده میشود و در غیر اینصورت به صورت بی موج برش داده میشود که در این حالت بسته به درجه سنگ بصورت هاله و ابر و بادی ظاهر میگردد .

سنگ تراورتن آتشکوه موج داربیشتر در نماهای مدرن و سنگ تراورتن بی موج در نماهای کلاسیک یا نمای رومی استفاده میشود.
سنگ تراورتن آتشکوه بدلیل قیمت بالای کوپ سنگ اکثرأ توسط اره بصورت اسلب فرآوری میگردد . سنگ تراورتن آتشکوه اغلب بصورت خام به کشورهای مختلف صادر میگردد .


درجه بندی سنگ در ایران استاندارد تعریف شده ای ندارد. فلذا هر تولید کننده سنگ ساختمانی تعریف خاص خود را خواهد داشت. سنگ کارینو نیز درجه بندی سنگ تراورتن آتشکوه را بصورت صادراتی ، سوپر ، ممتاز و درجه یک تفکیک نموده است. سنگ صادراتی همان سنگ کد 201 می باشد که جهت صادرات بسته بندی و پس از تشریفات گمرکی آماده بارگیری می باشد.

و درجه ممتاز از لحاظ رنگ بندی سنگ و کیفیت سنگ درجه بندی می شود ولیکن کیفیت تولید اعم از برش و ساب هیچ تفاوتی بین درجات سنگ نمی کند.

تراورتن آتشکوه | قیمت تراورتن آتشکوه

عوامل مهم در قیمت سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه یکی از تراورتن های لوکس و بی نظیری است که مشابه خارجی ندارد و برای پروژه های لوکس و گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت سنگ تراورتن آتشکوه به عواملی همچون رنگ روشن ، بدون رگه و هاله و کیفیت تولید و فرآوری سنگ بستگی دارد.

هرچه قدر زمینه سنگ روشن و بدون هاله و رگه باشد قیمت سنگ بالاتر است. همچنین ضخامت سنگ میتواند بر روی قیمت سنگ تاثیر بگذارد زیرا سنگ تراورتن بیشتر در نمای ساختمان استفاده میشود و بمنظور جلوگیری از سقوط سنگ از نما میبایست سنگ اسکوپ گردد و ضخامت سنگ جهت اسکوپ اهمیت زیادی دارد. و از عوامل دیگر تاثیر گذار بر روی قیمت کیفیت و نوع فرآوری سنگ میباشد از جمله این موارد رزین مصرفی ، کیفیت ساب و برش دقیق سنگ میباشد.
سنگ تراورتن چنانچه بصورت اسلب برش داده شود بدلیل کیفیت بالا ، برش های دقیق و ضخامت های یکنواخت نسبت به برش قله بری گران تر است.

کیفیت و استحکام سنگ از رزین و ساینده های مرغوب استفاده میکنند.

کاربرد سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه بدلیل قیمت بالا بیشتر در نمای اصلی، نماهای رومی و نماهای مدرن استفاده میشود.
سنگ تراورتن آتشکوه بصورت کوپ ( خام ، بلوک ) به سایر کشورها صادرات میگردد.

نکته کلی در مورد سنگ های تراورتن استفاده از آن ها برای نمای ساختمان به دلیل داشتن خلل و فرج پشت سنگ می باشد که با یک اسکوپ توسط سیم آرماتور بندی گالوانیزه و یک بنایی خوب باعث می شود هیچ وقت نیاز به پیچ و رولپلاک سنگ نما پیدا نکنید.

درجه بندی های سنگ تراورتن آتشکوه

همانطور که کفته شد سنگ آتشکوه دارای درجه بندی به صورت زیر می باشد:

  • سنگ تراورتن آتشکوه سوپر
  • سنگ آتشکوه ممتاز
  • سنگ تراورتن آتش کوه درجه یک

نکته قابل توجه در این سه نوع درجه بندی در کیفیت و قیمت سنگ می باشد.

مطالب مرتبط :

تراورتن سیلور تکاب

تراورتن عباس آباد

تراورتن قرمز آذر شهر

تراورتن لیمویی آذر شهر

Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
5/5