لوله مانیسمان

مکان شما:

لوله‌ها را از نظر ظاهر و روش تولید به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

لوله‌های درزدار (welded pipes): لوله‌هایی هستند که بر روی سطح خود دارای یک درز جوش داده‌شده هستند. لوله‌های بدون درز (seamless pipes): لوله‌هایی هستند که بر روی سطح خود دارای هیچ‌گونه درز و خط جوشی نیستند و سطحی صاف و یکنواخت دارند. لوله‌های فولادی بدون درز را در بازار با نام لوله مانیسمان می‌شناسند. ازآنجایی‌که لوله‌های مانیسمان بر روی سطح خود دارای هیچ‌گونه خط اتصال و یا جوش نیستند ازنظر استحکام، مقاومت در برابر خوردگی، دما و فشارهای بالا از کیفیت بالاتری (در مقایسه با لوله‌های فولادی درزدار) برخوردار هستند؛ بنابراین، از لوله‌های مانیسمان اصولاً از در صنایع حساس که احتیاج به ویژگی‌ها و ضریب اطمینان بالا دارند، بسیار استفاده می‌شود. در زیر به برخی از کاربردهای این لوله‌ها اشاره ‌شده است.

شرکت ثمين تجارت خاورمیانه فعاليت خود را در زمينه خرید و فروش و عرضه و تامين آهن آلات صنعتی، لوله صنعتی، لوله مانیسمان آغاز نموده است و آماده ارائه خدمات به مشتریان در سرارسر کشور عزیزمان می باشد

جهت مشاوره و خرید با شماره های 02122247000 | 09108697000 تماس حاصل فرمائید

مانیسمان در واقع یک شرکت صنعتی در آلمان بود که در سال 1890 لوله های فولادی تولید میکرد.دامنه ی محصولات این شرکت در قرن بیستم گسترش و توسعه یافت. اما در نهایت بوسیه شرکت vodafone انگلیس تصرف شد. این شرکت قبل از تصرف 130860 نفر کارمند و درآمد 23.27 میلیارد یورویی داشت.

کاربردهای لوله‌های مانیسمان

کاربرد این لوله در مقایسه با سایر انواع لوله‌ها محدود و کمتر است. همان‌طورکه پیشتر اشاره شد از این لوله‌ها در پروژه‌های حساس که به کار بردن آن‌ها حیاتی و الزامی است، بهره برده می‌شود. ازجمله مواردی که لوله‌های مانیسمان کاربرد دارند زمانی است که ماده انتقالی از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و نشت آن می‌تواند خطرساز باشد.

از لوله‌های مانیسمان در موارد زیر استفاده می‌شود:

ساخت لوله‌های انتقال تحت‌فشار (لوله‌های نفت و گاز) ساخت مخازن سوخت CNG ساخت خط صنایع غذایی و دارویی (لوله‌های مانیسمان از جنس فولاد ضدزنگ) ساخت خطوط هیدرولیک ساخت بویلرها و مبدل‌ها صنعت برق (در ساخت برج‌هایی پشتیان خطوط انتقال برق) ساخت‌وساز (سازه‌های فولادی) سیستم‌های لوله‌کشی و تأسیسات ساخت خطوط آتش‌نشانی

مشخصات فنی لوله‌های مانیسمان برخی از پارامترهای مهم برای معرفی لوله‌ها عبارتند از:

قطر خارجی (سایز اسمی) ضخامت لوله (فاصله بین قطر داخلی و خارجی) طول لوله جنس لوله نوع لوله برای بیان مشخصات لوله‌ها استانداردهای متفاوتی وجود دارد اما یکی از رایج‌ترین استانداردها ASME است. یکی از پارامترهای لوله‌ها ضخامت آن‌ها است که معمولاً به‌صورت رده اعلام می‌شود؛ اما رده چیست؟ رده را اصولاً با واحد SCH بیان می‌کنند و نمایانگر ضخامت لوله می‌باشد. به‌عنوان مثال برای یک لوله رده SCH40 با قطر خارجی 14 اینچ، ضخامت لوله برابر با 13.11 میلی‌متر است و ضخامت یک لوله رده SCH40 با قطر خارجی 12 اینچ برابر با 31.10 میلی‌متر است. این اعداد و مشخصات را می‌توان در جدولی که توسط استاندارد ASME منتشرشده است، بررسی کرد. هر چه ضخامت لوله بیشتر باید، ضریب اطمینان آن نیز بالاتر خواهد بود.

مزایای لوله مانیسمان

مقاوم در برابر دماهای بالا و خوردگی: عناصر به‌کاربرده شده در این لوله‌ها باعث استحکام آن‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی می‌شود. علاوه براین، این لوله‌ها در برابر عبور مواد داغ با دمای بسیار بالا نیز بسیار مقاوم هستند.

یکپارچگی و یکنواختی:

ازآنجایی‌که لوله‌های مانیسمان بدون هیچ‌گونه خط جوش و اتصالی تولید می‌شوند، ساختاری یکنواخت و یکپارچه دارند. این یکپارچگی علاوه بر این‌که به لوله‌های مانیسمان ساختاری زیبا می‌بخشد، باعث بهبود عملکرد آن‌ها نیز می‌شود. طول عمر زیاد: لوله‌های مانیسمان بسیار بادوام هستند و برای مدت‌زمان طولانی بدون آسیب به عملکرد خود ادامه می‌دهند.

کارخانه‌های تولیدکننده لوله مانیسمان کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده لوله‌های مانیسمان در داخل ایران عبارتند از:

  • کارخانه لوله و نورد اهواز
  • شرکت لوله و پروفیل ساوه
  • کارخانه کاوه ایرانیان
  • شرکت فولاد صنعت
  • شرکت پروفیل فولادی اصفهان
  • شرکت لوله مانیسمان گستر اسفراین
لوله مانیسمان

لوله مانیسمان از ویژگی های منحصربفردی مانند مقاومت در برابر دما ، فشار و ضربه برخوردار می باشد و همچنین کاربردهای وسیعی دارد که از میان آنها میتوان به انتقال سیالات مانند مواد مایع، گازی و یا نیمه جامد در مسافت طولانی با امنیت کامل جهت انتقال آب ، عمر طولانی ، تجهیزات میدان نفتی و سکوهای دریایی ، کشتی سازی و … اشاره کرد.

 

مشاهده محصولات لوله صنعتی ثمین تجارت

Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
5/5