ورق فولادی

مکان شما:

میدانید ورق فولادی از نورد گرم شمش فولادی بدست می آید.
در فرآیند نورد گرم برای تبدیل ورق فولادی، شمش های بیلت را وارد کوره کرده و پس از رساندن شمش فولادی به حرارت مورد نظر آن را وارد خط کرده و پس از گذر از غلطک های خاص شمش فولادی را به ورق فولادی تبدیل می کنند.

در این فرایند تبدیل، بعضی از ورق ها را به صورت کویل و بعضی را به حالت شیت در می آورند. ورق های فولادی با توجه به نوع شمش آن ها دارای انواع خواصی می باشند

به آلیاژی که پایه آن از آهن بوده، ورق آهن می گویند. ورق آهن از مواد مختلفی تشکیل شده است که هر کدام در بخش مختلفی از صنعت ساخت و ساز و صنایع دیگر کاربرد دارند.

ورق های آهن انواع مختلفی دارند از جمله: ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه و ورق رنگی . ورق فولادی یکی از پرکاربرد ترین و متنوع ترین موادی است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.در کارخانه ها، حمل و نقل، بیمارستان ها، ساخت و ساز، معدن، کشاورزی و… از این نوع ورق ها استفاده می شود. ورق فولادی را می توان به راحتی تعمیر کرد و برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار داد. 

ورق ST52

ویژگی ها : ورق فولادی ST52 جزو فولادهاییست که استحکام بالایی دارند.این ورق بدلیل داشتن میزان کمی از کربن ، دارای خاصیت شکل پذیری و جوش پذیری مناسبی است.

کاربردها : این نوع ورق فولادی در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود.این ورق برای ساخت ریل،جرثقیل، پل،شاسی ماشین آلات سنگین ، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه نیز استفاده می شود.

ورق ST37

ویژگی ها : این نوع رایج ترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد.خواص مکانیکی از دیگر مشخصات ویژه آنها می باشد. این نوع ورق فولادی از تنش تسلیم خوبی برخوردار بوده و استحکام کششی بالایی دارد.

کاربردها : از کاربرد های این نوع ورق میتوان به این موارد اشاره کرد : سازه های ساختمانی،ساخت مقاطع فولادی مانند پروفیل، میلگرد، نبشی، صفحه ستون ساختمان ، لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی ، ساخت نبشی و ناودانی ، بدنه  خودرو ، ساخت دستگاه های صنعتی و صفحات مشبک.

ورق CK45

ویژگی ها : از مهم ترین ویژگی های ورق های فولادی آلیاژی CK45 می توان به قدرت استحکام بالا ، مقاومت در برابر هوا ، سختی بسیار بالا ، مقاومت در برابر زنگ زدگی ، مقاومت در برابر نمک های دریایی اشاره کرد.

کاربردها : کاربرد اصلی این نوع از ورق در مواردی همچون ساخت و تولید میل لنگ های صنعتی ، شافت های تراشکاری و محور پمپ ها می باشد.

ورق A516

ویژگی ها : ورق A516 جزو آن دسته از ورق های فولادی پرداخت شده ای است که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و سایش دارند .

کاربردها : کاربرد این ورق فولادی در ساخت مخازن و اجزای مخزن هایی است که باید فشار بالایی را تحمل کنند و به دلیل مقاوم بودن در برابر خوردگی در پالایشگاه ها نیز بسیار پرکاربرد هستند.