شمشال یا (کنده های شمش) میله پیستونی

مکان شما:

شرکت ثمين تجارت فعاليت خود را در زمينه عرضه و تامين شمش فولادی، بیلت، اسلب، بلوم آغاز نموده است.جهت استعلام قیمت روزانه آهن آلات و محصولات توس پایا با ما در تماس باشید :02122247000 | 09108697000

شِمشال (به انگلیسی: Bar stock) (به انگلیسی: Billet)، از فراورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن کوچک‌تر از ۲۲۵ سانتیمتر مربع است و در صنعت برای تولید سایر محصولات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح مقطع آن دایره، مستطیل (مربع) یا شش‌ضلعی با عرض کمتر از ۱۵ سانتیمتر می‌باشد. در نورد فولاد به فراورده‌هایی با سطح مقطع بزرگ‌تر از ۲۲۵ س. م. شمش و به فراورده‌هایی با سطح مقطع کوچک‌تر از آن شمشال گفته می‌شود. بیلت را به دو روش یکی از طریق «خروجی کوره بلد» و دیگری از طریق «خروجی کوره‌های قوس الکتریک» تهیه می‌کنند، که در ادامه به بررسی این دو روش می‌پردازیم.

روش کوره بلند (BF):

بیش از ۹۰ درصد از سنگ آهنی که در جهان استخراج می‌شود در کوره‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش سنگ آهن پس از اینکه پیش پخت و کلوخه سازی گردید، به همراه کک و آهک داخل کوره بلند ریخته شده و آهن خام یا چدن به دست می‌آید. سپس آهن خام در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل می‌شود. در مرحله بعد، ناخالصی‌های فولاد خام مانند کربن را به‌وسیلهٔ اکسیژن از آن جدا می‌کنند تا فولاد خام به دست آید. فولاد مذاب پس از جداسازی ناخالصی توسط پاتیل‌های حمل مذاب به واحد ریخته گری برده می‌شود. سپس مواد مذاب را در واحد ریخته گری داخل قالب‌های شمش ریخته و بر روی غلتکی قرار داده و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می‌نمایند. پس از خنک شدن شمش فولادی را به طول دلخواه برش می‌دهند. کوره‌های قوس الکتریکی (EAF) و کوره القایی (IMF) آهن قراضه را با سبدهای مخصوص در کوره قوس الکتریکی می‌ریزند و بعد از آن آهن اسفنجی را با مواد سرباره سازی مانند کک، آهک، بنتونیت، و… از بالا به کوره اضافه می‌گردد. پس از افزودن این مواد اقدام به نمونه گیری، دمش اکسیژن، همگن سازی و آنالیز کرده تا مواد داخل کوره به فولاد مذاب تبدیل شود. فولاد مذاب پس از جداسازی ناخالصی توسط پاتیل‌های حمل مذاب به واحد ریخته گری برده می‌شود. در ریخته گری مواد مذاب را داخل ظروفی به نام تاندیش می‌ریزند و بعد آن را داخل قالب مسی آب گرد و بر روی غلتکی قرار داده و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می‌نمایند. در ادامه شمش‌های منجمد به دست آمده را به طول‌های مورد نظر برش می‌دهند. مرحله کوره الکتریکی، فرآیند ذوب شدن ذوب فلزات فلزی است. یک کوره الکتریکی از الکتریسیته برای حرارت دادن قراضه فولاد استفاده می‌کند. بسته به روش‌های گرمایش، آن را به کوره‌های قوس و کوره‌های مبتنی بر DC (جریان مستقیم) تقسیم می‌شود، این یک فرایند ساخت فولاد تصفیه شده پودر به بیلت است. در طول ریخته گری پیوسته، فولاد تاکنون مایع باقی مانده است، به یک شکل ثابت می‌شود. شمش نیمه خام برای تولید طیف گسترده‌ای از محصولات پس از فرآیندهای مختلف استفاده می‌شود. بیلت ساخته شده در فرآیند ریخته گری مداوم به آسیاب از طریق یک سیستم انتقال خودکار تغذیه می‌شود.
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
5/5